دکتر واحدیان
دکتر واحدیان
دکتر واحدیان دکتر واحدیان
دکتر واحدیان
دکتر واحدیان
دکتر واحدیان

سندروم می-ترنر که با عنوان سندروم تنگی ورید ایلیاک (iliac vein compression syndrome)نیز شناخته می شود، چیست؟

این سندروم زمانی ایجاد می شود که ورید ایلیاک چپ توسط شریان ایلیاک راست تحت فشار قرار گیرد که احتمال خطر ترومبوز رگ های عمقی (DVT) در حد نهایی سمت چپ را افزایش می دهد.

 
kk
 

چه زمانی باید برای درمان سندروم می-ترنر اقدام کرد؟

بیشتر افراد نمی دانند که سندروم می-ترنر (MTS) دارند، اما زمانی تشخیص داده می شود که آنها به دلیل DVT مراجعه می کنند. بیمار اغلب با علائمی از قبیل ورم، درد یا حساسیت در پا، احساس گرما در پا، قرمزی یا رنگ پریدگی پوست یا بزرگ شدن رگ های پا مراجعه می کند.

DVT به خودی خود تهدیدی برای زندگی فرد به حساب نمی آید ولی لخته خون ممکن است که جدا شده و همراه با جریان خون جابه جا شده و در رگ های خونی ریه قرار گیرد که به آن آمبولی ریه می گویند و می تواند تهدیدی برای فرد باشد.

DVT همچنین می تواند منجر به ایجاد عوارضی در پاها مانند نارسایی وریدی مزمن (سندروم پست ترومبوتیک) شود. این حالت با تجمع خون، ورم پای مزمن، احساس فشار در پا، تغییر رنگ در پوست و زخم پا (زخم یا استاز وریدی) تشخیص داده می شود.

روش های درمان MTS چیست؟

هدف از درمان، کاهش علائم و کاهش خطر عوارض آنهاست. پزشک مربوطه به شما روش هایی را پیشنهاد خواهد داد. قبل از انتخاب هر نوع درمان، مهم است که درباره فواید، خطرات و تاثیرات جانبی آن ها با پزشک خود مشورت کنید. پزشک به شما راهکارهای خاصی می دهد که به شما کمک می کند برای عمل آماده شوید و همین طور راهکارهایی برای بهبود بهتر بعد از عمل خواهید گرفت.

اکثریت درمان های MTS، در حقیقت آمادگی لازم برای درمان DVT که به دنبال می-ترنر بوجود می آید، را فراهم می کند. در ادامه تعدادی از گزینه های مختلف درمان بیماران DVT ارائه می شود.

- ضد انعقاد (Anticoagulation)

پزشک شما ممکن است داروی رقیق کننده خون برای جلوگیری از تشکیل لخته خون تجویز کند. بعد از استفاده از رقیق کننده خون، پزشک شما را تحت نظر گرفته تا از سلامت شما مطمئن شود.

- درمان حل لخته به وسیله کاتتر (catheter-directed thrombolytic therapy)

این یک درمان غیرجراحی است که از داروهای حل کننده لخته خون استفاده می شود و به عنوان درمان ترومبولیتیک برای حل کردن لخته های خون معرفی می شود. این داروها می توانند از طریق کاتتر (لوله بلند و باریکی که از میان رگ ها تا محلی که لخته خون قرار دارد هدایت شده) انتقال داده شوند. داروهای حل کننده لخته از طریق کاتتر به درون لخته تزریق می شوند. لخته معمولا در طی چند ساعت تا چند روز حل می شود. در بعضی موارد نیاز است مناطقی از رگ که باریک شده اند با آنژیوپلاستی درمان شوند تا از تشکیل لخته در آینده جلوگیری شود.

- آنژیوپلاستی و استنت گذاری

آنژیوپلاستی یک درمان غیر تهاجمی است که برای عریض کردن ورید، بعد از اینکه لخته حل شد، استفاده می شود. در طی آنژیوپلاستی یک بالون کوچک در نوک کاتتر باد می شود تا رگ را باز کرده و جریان خون افزایش یابد. اغلب یک استنت در طی آنژیوپلاستی برای باز نگه داشتن ورید قرار می گیرد. استنت، یک شبکه فلزی کوچک است که به عنوان یک داربست عمل کرده و درون رگ را پشتیبانی می کند. از یک کاتتر بالونی که روی یک سیم راهنما قرار گرفته، برای قرار دادن استنت داخل رگ باریک شده استفاده می شود. در محل مورد نظر، بالون باد شده و استنت تا حدی که ورید را باز نگه دارد، منبسط می شود. بالون خالی شده و بیرون آورده می شود و استنت برای همیشه در آنجا باقی می ماند.

 
kk
 

استنت گذاری ورید ایلیاک اغلب در درمان MTS اهمیت زیادی دارد. زمانیکه لخته خون از رگ خارج شود (معمولا با استفاده از ترومبولیز)، ورید باید با استفاده از استنت باز نگه داشته شود.

- فیلترهای ورید اجوف (Vena cava filters)

فیلتر ورید اجوف می تواند یک گزینه درمانی برای افرادی باشد که نمی توانند داروهای ضد لخته (رقیق کننده خون) مصرف کنند، مانند هپارین یا کسانی که ضد لخته مصرف می کنند ولی لخته ها باز هم تشکیل می شوند.

فیلترهای ورید اجوف معمولا در استنت گذاری MTS استفاده نمی شوند اما اغلب برای درمان عوارض همراه با پیشرفت DVT استفاده می شوند. فیلتر می تواند از حرکت لخته از ورید در پا به سمت ریه (آمبولی ریوی) جلوگیری کند. در طی یک عمل جراحی فیلتر از طریق یک کاتتر (لوله نازک) به درون یک ورید بزرگ در کشاله ران یا گردن (به دورن ورید ورید اجوف) قرار داده می شود. در صورتیکه لخته در بدن به سمت ریه ها حرکت کند فیلتر می تواند جلوی آن را بگیرد.

این شیوه درمان به کاهش خطر آمبولی ریه کمک خواهد کرد، اما از تشکیل لخته های بیشتر جلوگیری نخواهد کرد.

چه نتیجه ای از درمان می توان انتظار داشت؟

نتایج درمان برای MTS به طور کلی خیلی خوب هستند. اغلب بیماران، اگر مدت کوتاهی بعد از اینکه DVT شکل گرفته، بیماری تشخیص داده شود، بیشترعلائم شان می تواند درمان شود.